РІЗДВЯНІ ТРАДИЦІЇ РОДИНИ КОСАЧІВ

Різдво завжди вважалося особливим святом, а у сім'ї, де народилася видатна поетеса Леся Українка, його дуже шанували. «У нашій рідній хаті, – згадує наймолодша сестра поетеси Ізидора, – завжди дотримувалися українських традицій зі святкування Різдва Христового.  Леся і всі ми любили наші звичаї, тільки Лесі рідко траплялося саме на Різдво бути вдома, де на свята щороку збиралася наша родина, бо на зиму вона змушена була через хворобу виїжджати у теплі країни».

Традиційно сім’я Косачів ставила завжди дві ялинки: одну – для своїх домашніх, другу – для сільської дітвори. На Святвечір готували пісний борщ із грибами та рибою, печені пиріжки з капустою, рисом і рибою. Обов’язково варили пшеничну кутю й узвар. До куті додавали розтертий мак із медом. Зі спогадів Ізидори дізнаємося про родинний звичай: «Кутю хрещеники носили до хресних батьків, наприклад, до нас син Миколи Лисенка Остап приносив кутю нашій мамі, яка була йому хресна мама, а наш Микола (брат мій) носив до Лисенка, бо був хрещеником Миколи Лисенка.

Прийде дитина, подасть маленький полив'яний горщичок куті, а його хресний батько чи мати обдаровують чимось». З теплотою сім'я зустрічала колядників, пригощала їх ласощами: горіхами, медівниками, яблуками, цукерками. «Приходили до нас на Різдво з «Козою», – пише Ізидора Петрівна, – і то нам усім (а зокрема дітям) було так весело дивитися, як «Коза» (хлопчик у вивернутому хутром наверх кожусі) різні штуки показує, а поводир кози співав. Діти Косачів теж ходили колядувати, робили вертепи. З колядок найчастіше виконували: «Добрий вечір тобі, пане господарю», «Нова радість стала». У «Лесиному білому будиночку» традиційно ставили вистави. Запрошували до участі сільських дітей.

В продовження традицій, започаткованих сім’єю Косачів, сьогодні,10 січня 2018 року в літературно-меморіальному музеї-садибі Лесі Українки с. Колодяжне відбулося театралізоване дійство «Різдво у Косачів». У святі взяли участь голова районної ради Андрій Броїло, заступник голови районної ради Олександр Пасенковський, заступник голови районної державної адміністрації Роман Кульцман, жителі Колодяжненської ОТГ .

Під керівництвом наукового працівника Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки Марії Чашук учасники заходу мали можливість побачити  виставу за твором Олени Пчілки «Марусина ялинка»,  ролі у якій  зіграли як наукові працівники музею, так і діти, учасники гуртка «Джерельце», який веде інший науковий працівник музею –Тетяна Поліщук. Гостей вітали колядками, частина яких – з часів Лесі  Українки, Олени Пчілки, котрі, як відомо, записували волинський фольклор.

На початку  свята з вітальним словом виступив і голова районної ради Андрій Броїло, який зауважив, що перед сучасною фольклористикою стоїть завдання і надалі продовжити дослідження багатої скарбниці українських колядок та щедрівок, зокрема їх образності й поетики на тлі всього жанрового багатства українського пісенного фольклору та, безперечно, їх значення для розвитку духовної культури. А також  щиро подякував  організаторам і виконавцям, які намагаються у такий спосіб зберігати та примножувати наші українські традиції.

Протягом всього свята гості мали змогу помилуватися незвичайною різдвяною ялинкою у Косачів,  прикрашеною, як і в минулі часи Косачів,  саморобними іграшками, горішками, бубликами, глиняними свищиками авторства луцького майстра Анатолія Філозофа.

Copyright © Ковельська районна рада | Створено «Інтернет агентство Афіна»